Bireysel Emekliliğe Kimler Başvurabilir?

Kimler Başvurabilir

Bireysel Emekliliğe Kimler Başvurabilir?

Bireysel emeklilik sistemine 18 yaşından büyük herkes başvurabilir. Yaş sınırı yoktur. 90 yaşındaki bir kişi bile bu sisteme başvurabilir. Çünkü herhangi bir teminat yoktur ve yalnızca fon yönetimini içeren bir sistemdir. Özellikle ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine girmeleri şiddetle tavsiye ediliyor.

Bu yazı için yapılan aramalar:

Bu yazıya yorum yapabilir, ya da sitenizde yayınlayabilirsiniz.

6 Yorum to “Bireysel Emekliliğe Kimler Başvurabilir?”

 1. ERDAL DOLU diyor ki:

  iki çocuğum var biri 8 yaşında diğeri 1,5 yaşında ben onların adına bu sisteme dahil olmak istiyorum yani her ay maaşımdan kesilsin istiyorum.
  soru bir –sisteme bu yaşlardaki çocukları nasıl dahil edebilirim
  soru iki–zaten 10 sene sonra bu çocuklar belirlenen yaşı dolduramadıklarından emekli olmaları sözkonusu olamaz diye düşünüyorum. o halde toplu parayı 10 sene sonra kendileri çekebilirmi
  soru üç — kendi adıma bu sisteme girersem ve aylk 200 tl ile başlarsam ( her yıl bir miktar arttırmak zorunlu mu onu da bilmiyorum bunu da belirtirseniz iyi olur.) aylık alacağım emekli maaşı ne kadar olur

 2. Emrah diyor ki:

  Erdal Bey,

  Öncelikle sisteme 18 yaşından küçüklerin dahil olması mümkün değildir. Dolayısıyla onların adına yapmak, devretmek veya onların sistemden çıkış yapmaları söz konusu olamaz.

  Sisteme kendi adınıza giriş yapıp dilediğiniz zaman tasarruflarınızı çoçuklarınız için kullanabilirsiniz. Bu durumda sistemden çıkış yapmanız gerekmektedir. Ayrılırken toplam birikiminiz üzerinden 10 yıldan önce %15, 10 yıldan sonra %10, 10 yıl ve 56 yaş şartını doldurmanız halinde ise %3,75 stopaj kesintisi uygulanır.

  Sistemde yaptığınız aylık katkı payı ödemelerini kendisiniz veya eşiniz adına yapmanız durumunda ilgili tutarı mevzuatta belirlenen oranlarda gelir verginizden düşebilirsiniz.

  Son olarak ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabilmemiz için yaşınızı ve dahil olacağınız emeklilik planının özelliklerini bilmemiz gerekir.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  Saygılar

 3. lale diyor ki:

  ben almanyada yasiorum ama turk vatandasiyim. acaba bireysel emeklilikten yararlanabilirmiyim

 4. admin diyor ki:

  Yararlanabilirsiniz Lale hanım.

 5. betül uzun diyor ki:

  merhaba;

  62 yaşındaki bir kişi bireysel emeklilik sistemine nasıl giriş yapar ve ne kadar toplu para yatırarak emekli aylığı almaya hak kazanır? teşekkürler

 6. admin diyor ki:

  Sayın Betül Uzun; Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emekli olabilmek için 2 şart vardır. Birincisi 10 yıl prim ödemek, ikincisi ise 56 yaşını doldurmak. 62 yaşındaki bir kişi ikinci şartı yerine getirmiş ancak birinci şartı da yerine getirmesi gerekiyor. Yani 10 yıl prim öderse 72 yaşında emekli olabilir. Ayrıca bireysel emeklilik sisteminde toplu para yatırıp emekli olma diye bir durum söz konusu değildir. Sonuç itibariyle bireysel emeklilik sistemi 62 yaşındaki bir kişi için avantajlı bir sistem olmayıp, daha çok genç yaştaki bireyler için avantajlı bir sistemdir.

Yazıya Yorum Yapın